Skip to content

Budowa ośrodka mieszkalnego

Dzieci dorastają ……autystyczne też i co dalej ?

Każde dziecko z wiekiem zaczyna być samodzielnym człowiekiem, natomiast autystyczne zaczyna wymagać więcej uwagi. Gdy każdy dorastający człowiek zaczyna mieć swoich znajomych i swoich przyjaciół, to osoba autystyczna zaczyna być osamotniona. Gdy świat dojrzewającej osoby powiększa się, to świat autystycznej zaczyna się kurczyć. Gdy dorastający człowiek zaczyna wyrażać swoje potrzeby społeczne – autystyczny staje się niemową.

Współczesny świat jest zajęty zaspokajaniem potrzeb osób które moją możliwość oddziaływania na system, państwo i społeczeństwo itp. (np. poprzez wybory). Jednocześnie pomija się osoby które nie są i nigdy nie będą w stanie zawalczyć o swoje życie, o swoją egzystencję w społeczeństwie.

Do takich osób należą dorośli z autyzmem !

Dorosły autysta wymaga zagospodarowania wolnego czasu, gdy kończy się możliwość jego uczestnictwa w szkole, specjalnych ośrodkach lub w szkołach przysposabiających do życia. Gdy dorosły autysta jest w pełni sił fizycznych, jego opiekunowie (najczęściej rodzice lub jeden rodzic) zaczynają opadać z sił ze względu na swój wiek. Największym problemem opiekunów jest jednak odpowiedź na pytanie które coraz częściej zadają sobie – co będzie z synem/córką gdy nas zabraknie ? Są to słuszne obawy ponieważ nie ma w Polsce miejsca, gdzie dorosły autysta mógłby spędzić swoje życie pracując/żyjąc zgodnie ze swoimi możliwościami.

Fundacja Silentio od początku swojego istnienia ma jeden jasno określony cel – wybudowanie kompleksowego ośrodka mieszkalnego dla dorosłych autystów. Będzie to pierwszy tak kompleksowy ośrodek, gdzie każdy mieszkaniec będzie miał ułożony plan dnia który będzie podzielony na pracę, terapię i rekreację. Wszystko co potrzebne do życia będzie znajdowało się w jednym miejscu. Każda osoba będzie otoczona odpowiednią opiekę.

Jest to duże wyzwanie, a potrzeby są ogromne. Każdy gest dobrej woli i wsparcia przyczynią się do zapewnienia potrzebującym odpowiedniej opieki. Jeśli możecie państwa pomóc, zarówno materialnie, jak i rzeczowo – prosimy o kontakt.

fundacja@silentio.org.pl
+48 609 777 969